Bentonit je ílovitá nerastná surovina, ktorá vzniká premenou vulkanického skla a popola v alkalickom, najčastejšie morskom alebo jazernom prostredí, za vzniku ílových minerálov zo skupiny smektitu (hlavne montmorillonit, beidellit a nontronit).
Ako prvý termín bentonit použil W.C. Knight v roku 1887, ktorý bentonitovú surovinu pomenoval podľa mesta Fort Benton v americkom štáte Montana.
Bentonit je ílová surovina zemitej štruktúry, obyčajne biela, sivá až svetlozelená. Pri čerstvom reze má voskový lesk.
Z hľadiska využitia existujú dva základné typy prírodného bentonitu:
Práve osobité vlastnosti smektitových minerálov v bentonite mu spomedzi ostatných ílov dávajú výnimočné postavenie z hľadiska jeho využitia. Významná je najmä napučiavosť bentonitov pri styku s kvapalinami, ktoré môže dosiahnuť i 12-násobný nárast ich objemu, ale i ďalšie vlastnosti, Fyzikálne i chemicky bentonit viaže celý rad látok, čo sa využíva na ich selektívnu sorbciu, resp. delenie. Ďalšou jeho významnou vlastnosťou je väzkosť, k čomu pristupuje obrovský vnútorný povrch (až do 900 m2/g), daný veľkým počtom medzivrstevných priestorov (veľká reakčná plocha) a samozrejme i množstvom kryštálov v objemovej jednotke. Typickou vlastnosťou bentonitu je vysoká schopnosť výmeny bázy, t.j. schopnosť prijímať z roztoku určité katióny a náhradou za ne uvoľňovať uvoľňovať Mg, Ca, alebo alkálie. Významné reologické, sorbčné, koloidné vlastnosti bentonitov, príp. ich kombinácia ich predurčujú na širokospetrálne využitie nielen v priemysle ale i v humánnych oblastiach (farmácia, potravinárstvo, kozmetika), ochrane ŽP a pod.
Najstaršie a najväčšie ložisko bentonitu na Slovensku je v Starej Kremničke, lokalita Jelšový potok. Dobýva sa od roku 1974. V súčasnosti spolu s ložiskami v Kopernici a Lutile tvoria najvýznamnejšie ložiská u nás. Menšie ložiska sú v Bartošovej Lehôtke, Dolnej Vsi, v Hliníku n/H., Zvolenskej Slatine, Lieskovci a na východnom Slovensku napr. Fintice, Lastovce, Michaľany a pod. Všetky tuzemské bentonity sú prakticky Ca, príp. Ca-Mg bentonity a sú prevažne tvorené minerálom montmorillonitom. Bentonity sa dobývajú povrchovým spôsobom.
Bentonit je v prvom rade ekologická prírodná surovina, ktorá má v spoločnosti nezastupiteľné a širokospektrálne využitie: